När ditt barn går i årskurs 6 ska du göra ett skolval inför årskurs 7. Det innebär att du önskar vilken skola barnet ska gå i årskurs 7–9.
Alla ska göra ett aktivt skolval inför sjuan, oavsett vilken skola barnet går på. Om barnet redan går på en högstadieskola och vill gå kvar där i årskurs 7–9 ska du välja den nuvarande skolan i skolvalet. Då har barnet rätt att gå kvar där.
Våra högstadieskolor
Kommunens skolor som du kan önska är:
Det finns även en fristående högstadieskola i Ljungby.
Ansökningsperioden för skolvalet är den 15–31 januari. Då får alla göra sitt val och därefter behandlas alla önskemål.
Läs mer om hur skolvalet går till
Om du är nöjd med den skola ditt barn har fått plats på behöver du inte göra något. Är du inte nöjd kan du ansöka om att byta skola inför kommande termin. Ansökningsdatum inför höstterminen är 15–28 februari och inför vårterminen 15–31 oktober.
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 3 november 2025