En plats att berätta om, med plats för livet. Ljungby präglas av småländsk kreativitet, världsledande företag och ljuvlig natur. Dessutom är det nära till allt.
Ljungby är hemmaplan för många globala industriföretag, små företag, ingenjörsfirmor och logistikcenter. Det är nära till landsgränsen, flygplatser och kommunikationer till resten av Sverige och världen.
Många som bor här lyfter fram just att de har nära till allt som är viktigt i vardagen. Nära till natur och upplevelser, livspusslet med jobb, förskola, hem och en aktiv fritid men också nära till större städer för utflykter.
Smultronställena är många och det finns utrymme för alla att hitta sin egna lilla oas. Här finns allt från sjöar och badplatser, vandringsstråk, naturreservat, skogar, grillplatser, sportområden och utegym till stadsnära upplevelser som parker, elljusspår och promenadstråk utmed Lagaån.
Det finns goda möjligheter till shopping i gårdsbutiker eller i stadskärnan, restauranger och caféer att besöka samt kultur och nöje att ta del av. Allt är nära, vilket gör att du får gott om tid. För jobbet, för fritiden och för livet.
Bo i stan, byn eller på landet
Många av oss njuter av att ha naturen och vattnet precis runt hörnet Man kan välja mellan att bo i Ljungby stad, i ett antal mindre tätorter med kommunal service eller mer fritt i vår härliga landsbygd. I Ljungby stad finns lugna villaområden och trevliga lägenheter. Var du än bor har du nära till allt som staden har att erbjuda.
Vill du bygga eget hus finns byggklara tomter.
Arbeta och studera
Med ett starkt näringsliv och skräddarsydda högskoleutbildningar kan du hitta drömjobbet eller skapa ditt eget företag här.
Näringslivets struktur och företagens framgångar på världsmarknaden gör att vi har låg arbetslöshet. Flera världsledande tillverkande företag har sina rötter här. En väldigt stor del av företagen är verksamma inom exportmarknaden. Några har också etablerat sina utvecklingsfunktioner och innovationscenter just här i Ljungby.
Ljungby kommuns organisation är kommunens största arbetsgivare med cirka 2 800 medarbetare inom ett hundratal olika yrken. Vi satsar på kompetensutveckling, god hälsa och arbetsglädje, för att vi tror att det är nyckeln till en framgångsrik och effektiv kommunal verksamhet. Här finns jobb där du får känna att du gör skillnad, varje dag.
Lediga jobb hos oss på Ljungby kommun
Tid över för en lugn eller aktiv fritid
Naturen är vacker och det finns en hel del att utforska och göra. Många friluftsområden, sjöar och vattendrag att upptäcka och leder att cykla eller vandra.
Här finns gott om föreningar med aktiviteter för alla åldrar inom både idrott och kultur, och evenemang att besöka. På kulturhuset Grand kan du ta del av alltifrån internationella gästspel till lokala produktioner inom dans, teater, musikal, konserter, revy, stand up och föreläsningar. I Ljungby Arena hålls ibland stora mässor och konserter och till vardags kan du se ishockey på elitnivå med vårt välkända IF Troja-Ljungby.
Vi stoltserar även med flera unika kulturella besöksmål, bland annat ett sagomuseum och en sagobygd som finns med i Unescos register över goda metodiska exempel på hur man kan arbeta med att trygga immateriella kulturarv, i vårt fall, den muntliga berättartraditionen.
Uppleva och göra i Ljungby kommun.
Hur är det att leva i Ljungby?
Är du nyfiken på hur det är att leva och bo i Ljungby? Här nedan delar Ljungbybor med sig av sina berättelser kring vad det är som gör att de trivs här och varför de valde Ljungby kommun.
Tijo fick tid över till guldkant i vardagen
År 2014 besökte Tijo George Sverige för första gången. Det var ett kort besök i Lidhult och när han återvände till Indien hade han redan bestämt att han skulle komma tillbaka. Sedan oktober 2021 bor han och hans familj i Ljungby.
Att flytta från Indien hela vägen till Sverige var ett av de viktigaste beslut han och hans hustru Jesmy fattat i sina liv, säger han.
– Jag jobbade för Kalmar Global i Indien och både jag och Jesmy drömde om att flytta till Europa. Jesmy är sjuksköterska så vi visste att det fanns goda möjligheter för henne att få jobb i Europa och först fick hon anställning på ett sjukhus i Tyskland. När jag diskuterade det med mitt företag erbjöd de mig jobb i Sverige, eftersom det inte fanns någon avdelning för min kompetens just i Tyskland. Det var lätt för oss att acceptera det erbjudandet för vi visste ju att även Jesmy skulle kunna få jobb i Sverige.
Tid över för guldkant på vardagen
Så de flyttade till en trevlig lägenhet i ett område helt nära Tijos arbetsplats. Här behöver man inte sitta i bilkö, eller pendla långa sträckor. Det ger tid över till annat och sätter guldkant på vardagen.
– Vi visste direkt att vi hade fattat rätt beslut, säger Tijo.
Stöd av arbetsgivare och från Ljungby kommun
Redan från början fick Tijo mycket stöd av sitt företag, Kalmar Global. Hans arbetsledare Dan hjälpte till att ordna en lägenhet som stod klar för inflyttning när familjen anlände, och sedan hjälpte han till med inköp av sådant som behövdes för att starta ett nytt liv.
–Han presenterade oss också för en inflyttarlots från Ljungby kommun och det var verkligen en dörröppnare för oss.
Nya lekparker varje dag och möjlighet att träffa nya vänner
–Trots att Ljungby är en ganska liten stad finns det så många parker och lekplatser här, så vi kan gå med vår dotter till en ny park varje dag, skrattar han. Tijo är en hängiven badmintonspelare, och har spelat sedan han var barn. Via kommunens hemsida upptäckte han att det finns gott om idrottsföreningar i staden.
– Det blev jag verkligen glad över. Eftersom det var vinter då så kontaktade jag Ljungby badmintonklubb och började spela två gånger i veckan där, berättar han. Genom badmintonklubben har han också fått flera nya vänner och framöver planerar de att delta i olika turneringar tillsammans.
Men Tijo vill också skaffa sig andra hobbys, inte minst under sommaren då badmintonklubben har semesterstängt. Han funderar på fiske eller kanske cykling, något som är enkelt att ägna sig åt med Bolmens fina fiskevatten och de många cykellederna i kommunen.
From Sweden with love
Tijo har också startat en Youtube-kanal, From Sweden with Love. Där lägger han upp filmklipp med vackra vyer från Sverige och andra delar av Europa, resevloggar och informationsfilmer om Sverige. Här kan man följa familjens nya liv i Ljungby, med allt från shopping på IKEA och Ullared till nationaldagsfirande och utflykter till närliggande orter, men också få info hur det går till att skaffa svenskt ID-kort.
Familjen stortrivs med det nya livet.
–Det är inte helt lätt att bosätta sig i en ny stad, dessutom i ett nytt land, men det stöd vi fått från både kommunen och från kollegor har underlättat enormt och fått oss att känna oss mycket välkomna. I Ljungby är det lätt att leva, avslutar Tijo George.

Emma Ljung – Keramiker, entreprenör och trebarnsmamma med hjärtat i Ljungby
Jag är Emma Ljung, en kreativ själ som driver mitt eget keramikföretag, Ljung by Ljung, här i Ljungby. Som trebarnsmamma och egenföretagare sedan 2019, älskar jag friheten och flexibiliteten i mitt arbete. Drömmen om att skapa och driva eget har funnits med mig sedan barnsben, och trots att jag ibland saknar kollegor och en fast inkomst, överväger fördelarna med råge.
Ljungby är platsen där jag och min man Niklas, som jag träffade 2007, har valt att bygga vårt liv. Närheten till naturen, med skogar och sjöar, är ovärderlig för mig. Jag älskar att vara utomhus, oavsett väder, och att vandra, plocka svamp, bada och åka skidor. Det är min terapi.
Ljungby betyder mycket för mig. "Ljung by Ljung" symboliserar både min hemstad och mitt efternamn. Jag är född och uppvuxen knappt en mil utanför stadsgränsen på en gård med massor av djur. En bullerby uppväxt där grannarna var snälla och vi kunde röra oss fritt mellan husen. När jag var barn trivdes jag med att bo precis så och jag och min man drömde ett tag om att kunna ge våra barn en sådan uppväxt. Vi provade något liknande under några år men det blev inte riktigt som vi hade hoppats. Idag bor vi i stan och både jag, min man och våra barn trivs väldigt bra med det. Här bor vi ändå nära naturen, även om vi bor inne i centrala Ljungby. Vi har Ishallen, pulkabackar, badhuset, utebadet, Lagavallen, flera skolor och förskolor, kronoskogen, cykelvägar, lekplatser, bio och kompisar inom nära räckhåll. Det är Ljungby för mig. Närhet, frihet och natur.
- Vi använder i princip aldrig bilen utan går och cyklar överallt. Det är en stor förmån.
Även om Ljungby är litet så växer det. Utvecklingen går åt rätt håll, det satsas och det byggs. Fantastiskt att se hur bland annat Loket och Dressinen växte fram, moderna byggnader som ändå passar så fint ihop med Tellushuset. Skateparks-området, bowlinghallen, nya skolor och förskolor, nya fräscha lägenheter och Tillsammans arena!
Tack Ljungby, för att vi utvecklas tillsammans!

Maria Biesert – Ljungby är en kommun där det är lätt att trivas
Jag heter Maria Biesert. Jag är 34 år, född och uppvuxen här i Ljungby kommun.
Efter mina studier i Lund, kände jag en stark dragning tillbaka till mina rötter. År 2016 återvände jag till Ljungby, och här har jag byggt mitt liv tillsammans med min man Samuel och våra två barn. Att få se mina barn växa upp i samma trygga och naturnära miljö som jag själv känns så bra för mig.
Till vardags arbetar jag som ortopedläkare på Ljungby lasarett, ett jobb jag älskar. Som ortopedläkare får jag träffa människor i alla åldrar och behandla en mängd olika skador, från benbrott till artros. Det är ett otroligt givande arbete.
När jag inte arbetar älskar jag att spendera tid utomhus. Träning och ett aktivt liv är viktigt för både mig och min man Samuel. Vi njuter av att springa i de vackra omgivningarna som Ljungby har att erbjuda, oavsett om det är längs sjöarna, genom skogarna eller på de slingrande stigarna. Naturen här är verkligen en tillgång som vi tar vara på.
Ljungby är en kommun där det är lätt att trivas. Här finns en unik kombination av närhet till naturen och ett starkt föreningsliv.

Sofia hittade drömhuset på landet
Det en frihetskänsla att komma hem. Det är rekreation att leva med ängar, natur och skogen omkring sig, att leka ute, att träna i naturen, att vara en del av bysamhället och att cykla med barnen till kompisarna. Det är Sofias korta svar på frågan om det bästa med att bo på landsbygden i Ljungby.
En tillfällighet, en tillfällighet till och så ytterligare en var det som gjorde att dalkullan Sofia nu lever sin dröm här, mitt i sagobygden. Och det var kärleken som tog henne hit.
Det var i Ljungby vi hittade hem
Livet i Ljungby började i ett litet torp. Hon och pojkvännen, från Ljungby hade träffats några år tidigare. De bodde i Göteborg men hade börjat snegla mot att bli smålänningar.
- När jag fick ett jobb här flyttade jag in i ett litet torp som mina svärföräldrar ägde. Min man bodde då i Varberg och jag väntade vårt första barn. Sofia ler när hon berättar om hur hon med pannlampa tog sig in i torpet efter jobbet och stod inför valet ”elda först eller äta först”.
Snart hittade de sitt hem. Samtidigt fick också hennes man ett drömjobb i Ljungby och flyttade hit.
Lugn och frihetskänsla
Familjen bor en kilometer utanför ett litet samhälle och det är enkelt för både stora och små att umgås och att ha aktiviteter.
- Vi är väldigt sociala och umgås gärna med människor omkring oss. Här finns naturliga mötesplatser och det är lätt att ta initiativ. Vi kan ta barnen och cykla till kompisar och jag njuter av att träna ute i naturen och att barnen kan leka vid stenmurar eller i trädkojan som de byggt.
Sofia avslutar med att fundera kring varför inte fler har vågat testa livet på landet.
- Jag är så tacksam och glad över att jag och vi tog steget och flyttade hit. Det är rekreation för mig att kunna gå ut i trädgården och att se skog, ängar och landsbygd. Här finns ett lugn och det är en frihetskänsla att komma hem på landet och att leva sitt liv här.

Maarten flyttade från trångbodda Holland till luftiga Ljungby
Vad får två unga holländare att flytta till Sverige och Ljungby och börja jobba på Ljungby kommun? Maarten Collee, idrottslärare på Astradskolan, berättar varför han och hustrun valde att packa och flytta utomlands. Till Ljungby.
- Ljungby har allt man behöver i vardagen. Är det något man saknar, så kan man enkelt åka till någon annan stad och köpa det, säger Maarten.
För Maarten och Jacoline var det känslan av äventyr som fick dem att packa ihop sitt hem, säga upp sina jobb och flytta utomlands. De antog erbjudandet att börja jobba hos Ljungby kommun. Han som idrottslärare och hon som undersköterska.
- Vi hade funderat på att bo i något annat land. Vi funderade på Kanada, USA eller Skandinavien.
- Vi visste att det var mycket natur och skog i Sverige och mindre folk och mer utrymme. Det är stor skillnad. I Holland är det svårt att hitta en plats där det är tyst. Där hör man nästan alltid ljudet från bilar, ett flygplan eller människor som pratar. Men här kan man verkligen njuta av tystnaden, säger Maarten.
Hittade hem via jobbmässa i Holland
Alltihop började med att de träffade representanter från Ljungby kommun på en jobbmässa i Holland. I maj 2019 kom Maarten och Jacoline till Ljungby som gäster. De visades runt av bland andra Ljungby kommuns näringslivschef.
De funderade ett slag och diskuterade med sina vänner och familjer och kom fram till att, "varför inte?" Varför skulle de inte prova på att bo i ett annat land under en period. Nu när de är unga och inte har något som binder dem för hårt till en speciell plats.
- Vi har ganska nära hem. Och våra familjer kan komma hit och hälsa på. Så vi kan ju ses även om vi bor här, resonerar Maarten.

Maartens favoritställen
Maartens och Jacolines favoritplatser och smultronställen har de hittat utanför Ljungby tätort.
-Vi gillar att besöka naturreservaten. Ibland tar vi en promenad genom Ljungby och längs ån. Vi uppskattar att det är så gott om plats här i Ljungby och att det är så lugnt, säger Maarten
Den lilla staden med allt man behöver
I en liten förening känner man trygghet och får självförtroende att våga prova. Jacob Thelander är svensk mästare i mångkamp, friidrott.
Han är född och uppvuxen i Ljungby, men för närvarande bosatt i Växjö där han går friidrottsgymnasiet och lever vidare drömmen om att bli elitfriidrottare på heltid. Det är av den enkla anledningen att Ljungby inte kunde erbjuda friidrottsgymnasium, annars hade han tveklöst valt Ljungby.
- Jag älskar Ljungby. Jag tycker om att det är en liten stad med som ändå har allting som man behöver. En större stad skapar större avstånd och jag tycker lätt att det kan bli lite för mycket, berättar Jacob Thelander.
Allt börjar i den lilla föreningen
Jacob är en idrottsintresserad kille som påbörjade sin friidrottsresa redan som sexåring i Ljungby friidrottsklubb. Ljungby fridrottsklubb är en av många föreningar med aktivt ideellt arbetade människor.
- Fördelen med att börja i en liten klubb är att det är väldigt tryggt, man vet vart man ska och vilka människor som är där och det gör att man kan fokusera på idrotten direkt. Utan aktiva föreningsmänniskor i barnidrotten hade vi äldre idrottare inte varit någonting.
Kommunens bästa plats är givet för Jacobs del - det är fritidrottsarenen som ligger på Kvarteret Fritiden i Ljungby. Platsen där Jacob har vuxit upp.
För en tävlingsmänniska som Jacob har det alltid varit höjdpunkten med idrottsutövandet. Han berättar om den fina kulturen i föreningen som uppmuntrar att alla kan tävla och vilket för det tryggt att våga prova när man känner övriga deltagare och ledare.
En nål på friidrottskartan
En friidrottsarena satte Ljungby på kartan efter att ha arrangerat mångkamps-SM sommaren 2020. Till mångkamps-SM kom friidrottsutövare som aldrig tidigare varit eller hört talas som Ljungby, men som nu har pratat om Ljungby flera gånger i efterhand. Ljungby blev en nål på friidrottskartan.
- Det var så häftigt att få tävla på hemmaplan. Man blev stolt att få visa upp vad man kommer ifrån och vad man representerar, säger Jacob. Jag har ju ändå bott här hela mitt liv.
Det enda som Jacob saknar i Ljungby är ett komplement till friidrottsarenan, en inomhusarena som gör det möjligt för fler att utöva sporten och utvecklas även vintertid.
- Jag vill aldrig byta bort Ljungby, det har gett mig så mycket, avslutar Jacob.

Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 7 mars 2025