Gå till innehåll
2 driftmeddelanden

Upphandling klar för entreprenör till överföringsledning etapp 1

Upphandlingen av entreprenör för etapp 1 av överföringsledningen för vatten och avlopp mellan Ljungby och Mjälen är nu klar.

Fem entreprenörer lämnade anbud på att genomföra arbetet. Samtliga uppfyllde ställda krav och kvalificerade sig för uppdraget. Ljungby kommun har därför tilldelat uppdraget till den entreprenör som lämnat lägst pris. Den lägsta entreprenadsumman hamnade strax under 76 miljoner kronor. Avtalsspärren avslutas den 4 maj, och därefter kan Ljungby kommun fortsätta arbetet med att ta fram ett avtal tillsammans med entreprenören.

– Vi har fått in ett mycket bra anbud och utifrån det tilldelat en entreprenör som vi kan jobba vidare med. Det är också glädjande att flera entreprenörer lämnat in anbud och att samtliga var kvalificerade, säger Lars-Ove Johansson, tekniska nämndens ordförande.

Om arbetet med överföringsledning för vatten och avlopp

Ljungby kommun bygger nya ledningar för vatten- och avlopp mellan Ljungby och Bollstad. Syftet är att skydda människors hälsa och naturmiljöer samt att möjliggöra utveckling, och uppfylla lagkravet på kommunen att lösa vatten och avlopp i större sammanhang. Samtidigt byggs en gång- och cykelväg på sträckan Hovdinge-Tannåker i samarbete med Trafikverket. Trafikverket kommer att äga och sköta driften av gång- och cykelvägen. I uppdraget ingår även ett vänstersvängsfält i Hovdinge som förbättrar trafiksäkerheten. Arbetet utförs i två etapper den första mellan Ljungby och Mjälen och den andra mellan Mjälen och Bollstad.

Om upphandlingsarbete

Kommunens inköp av varor, tjänster och entreprenader regleras i lagen om offentlig upphandling (LOU). Offentlig verksamhet får inte köpa varor och tjänster från vem som helst. Offentlig upphandling bygger på EU-direktiv och regleras av lagar som syftar till att främja fri konkurrens och ge kommunen och andra möjlighet att göra så kostnadseffektiva inköp som möjligt.

För att följa dessa regler vid inköp måste en upphandling genomföras. Det innebär att kommunens inköp av varor, tjänster och entreprenader alltid måste föregås av en offentlig upphandling. Alla företag som uppfyller de kriterier som fastställts i upphandlingen kan lämna anbud. Som kommun måste vi alltid vara objektiva och neutrala gentemot alla som vill bli leverantörer, och hela upphandlingsprocessen ska präglas av öppenhet och proportionalitet.

Upphandling och inköp, läs mer


Senast uppdaterad:
27 april 2026