Våtmarker – vad ska de vara bra för?

Det här är en föreläsning för dig som är nyfiken på att lära dig mer om vad våtmarker är och vilka nyttiga funktioner en våtmark kan ha. Föreläsningen vänder sig både till skog- och markägare och likaså allmänt nyfikna naturintresserade.
Vilka olika typer av våtmarker finns? Vilka ekosystemtjänster som gynnar både människa och natur finns kopplat till våtmarker?
Mikael Ekstrand, åtgärdssamordnare för Lagans vattenråd kommer att berätta mer om våtmarkers historia i Sverige och varför det idag mer och mer pratas om vikten av återvätning i våra landskap.
Föreläsningen kommer också lyfta hur markägare kan gå till väga för att få hjälp att restaurera en våtmark och vilka projektstöd som finns tillgängliga samt hur anläggningsprocessen kan se ut.
Fri entré. Boka biljett i biljettkiosken.se eller på Ljungby bibliotek.
I samarbete med: Lagans vattenråd
Evenemangsinformation
Datum
- ‐
- Plats
- Ljungby bibliotek
- Pris
- Gratis
- Arrangör
- Ljungby bibliotek
- E-post
- biblioteket.@ljungby.se
- Telefon
- 0372789200
- Extern länk
- https://bibliotek.ljungby.se/evenemang#/events/108ff273-628c-4e69-9fa8-5dd2c38d4183
- Dokument
- Affisch föreläsning.pdf