Gå till innehåll LogoLänk

Musikskolan

Musikskolans personal 2012

På Ljungby musikskola kan du lära dig spela instrument och spela i grupp. Musikskolan erbjuder även undervisning i musikteori, scenisk beredskap och rytmik. Tar du lektioner i något instrument har du även möjlighet att spela i orkester och ensemble eller sjunga i kör.

Musikskolans verksamhet riktar sig till barn och unga men ger även undervisning till vuxna i mån av tid. Musikskolans verksamhet följer grundskolans läsår. Du är garanterad att få minst 12 speltillfällen per termin.

Varje vårtermin genomförs instrumentinformation för grundskolans elever och i samband med detta har musikskolan öppet hus dit alla är välkomna att prova på olika instrument. Om du är intresserad av att börja spela kontakta oss för mer information.

pdf FAQ - Vanliga frågor till musikskolan (36 KB)

Ämnesundervisning

Kostnad för ämnesundervisning är 750kr per termin. 1000 kronor per termin för vuxna.Välkommen till musikskolan.

  • Bleckblås: Trumpet, valthorn, baryton, trombon, tuba.
  • Träblås: Blockflöjt, tvärflöjt, klarinett, saxofon.
  • Stråkinstrument: Fiol, altfiol, cello, kontrabas.
  • Gitarr: Akustisk gitarr, elbas ( i allmänhet från årskurs 6), elgitarr (i allmänhet från årskurs 6).
  • Slagverk: Trummor
  • Dragspel
  • Sång
  • Piano och keyboard
  • Musikskapande i dator: Låtskrivning och komponering med hjälp av modern teknik.
  • Ljudteknik: Lär dig inspelning från grunden.

Stråk-, trä- och bleckblåsinstrument uthyres i mån av tillgång av musikskolan. Du kan hyra i ett år och det kostar 400 kronor per termin. Övriga instrument kan du hyra i en musikaffär.

Kurser

Kostnad 400 kronor, 10 gånger per termin.

Rytmik

  • Rytmikverkstan, från 3 år: Vi sjunger, dansar och bekantar oss med olika instrument.
  • Förberedande rytmik för 8 åringar: Förderedande undervisning för fortsatt musicerande på Musikskolan.
  • Rytmik för barn och ungdomar med särskilt stöd: Vi får en musikupplevelse tillsammans genom sång, spel, lek, dans och rörelser. Grupperna anpassas efter behoven.

Övriga kurser

  • Scenisk beredskap: Här lär du dig hur du ska uppträda inför en publik.
  • Musikteori: Du lär dig mer om det musikaliska hantverket.

Kör- och orkesterverksamhet

Du har möjlighet att spela och sjunga tillsammans med andra elever genom att vara med i någon av musikskolans ensembler, orkestrar eller körer, något som både är roligt och lärorikt.

Spel i ensemble/orkester och/ eller körsång ingår i avgiften för de elever som har ämnesundervisning annars kostar det 400 kronor per termin.

Anmälan

Fyll i ansökningsblankett. Anmälan gäller terminsvis tills du avanmäler dig.
För familjer som har fler än två barn i musikskolan finns möjlighet till syskonrabatt. Avgift tas då endast ut för de två första barnen. Tänk på att syskonrabatt måste begäras på ansökningsblanketten.

Ansökningsblanketter till Ljungby musikskola hittar du via länken "E-tjänster och blanketter", ingång Kultur och fritid.

Illustration av ett rockband.


Till Ljungby kommuns e-tjänstportal (webbsidan öppnas i nytt fönster)

Kontakt

Ljungby musikskola
Skånegatan 12
341 83 Ljungby
Expedition tel. 0372-78 92 25
Lämna meddelande på telefonsvararen så ringer vi upp.

Lärarrum tel. 0372-78 92 27
Fax 0372-78 92 26
E-post: musikskolan@ljungby.se

Musikledare
Annika Ljungdahl
Tel. 0372-78 92 25
Mobil: 0733-73 92 25
E-post: annika.ljungdahl@ljungby.se

Musiklärare
Anders Arvidsson
anders.arvidsson@ljungby.se

Mirja Bjuhr
mirja.bjuhr@ljungby.se

Elisabeth Brage
elisabeth.brage@ljungby.se

Kent-Inge Henrixon
kent-inge.henrixon@ljungby.se

Kjell Klaesson
kjell.klaesson@ljungby.se                          

Lena Klaesson
lena.klaesson@ljungby.se                          

Kenneth Lindblad
kenneth.lindblad@ljungby.se

Elisabeth Löwegren
elisabeth.lowegren@ljungby.se              

Tord Martinsson
tord.martinsson@ljungby.se

Krister Müller
krister.muller@ljungby.se 

Lena Olofsdotter
lena.olofsdotter@ljungby.se 

Katarina Olsson
katarina.olsson@ljungby.se   

Johan Persson
johan.persson@ljungby.se

Lisa Petersson
lisa.petersson@ljungby.se

Lars-Göran Sandberg
lars-goran.sandberg@ljungby.se

 

Ljungby kommun, Olofsgatan 9, 341 83 Ljungby. Tel. 0372-78 90 00
Ansvarig utgivare Roland Eiman. Copyright Ljungby kommun
Denna webbplats använder cookies

Inloggning anställda Ljungby kommun