Gå till innehåll LogoLänk

Välkommen till Musikskolan

Musikskolans personal 2015

På Ljungby musikskola kan du lära dig spela instrument och spela i grupp. Musikskolan erbjuder även undervisning i musikteori, scenisk beredskap och rytmik. Tar du lektioner i något instrument har du även möjlighet att spela i orkester och ensemble eller sjunga i kör.

Musikskolans verksamhet riktar sig till barn och unga men ger även undervisning till vuxna i mån av tid. Musikskolans verksamhet följer grundskolans läsår. Du är garanterad att få minst 12 speltillfällen per termin.

Varje vårtermin genomförs instrumentinformation för grundskolans elever och i samband med detta har musikskolan öppet hus dit alla är välkomna att prova på olika instrument. Om du är intresserad av att börja spela kontakta oss för mer information.

pdf FAQ - Vanliga frågor till musikskolan (21 KB)

Ansökan

Ansökan gör du med hjälp av e-tjänst eller blankett via "E-tjänster och blanketter", ingång Kultur och fritid. Välj sedan Musikskolan.

Ansökan gäller terminsvis tills du avanmäler dig.


Till Ljungby kommuns e-tjänstportal (webbsidan öppnas i nytt fönster)

Kontakt

Ljungby musikskola
Skånegatan 12
341 83 Ljungby
Expedition tel. 0372-78 92 25
Lämna meddelande på telefonsvararen så ringer vi upp.

Lärarrum tel. 0372-78 92 26
E-post: musikskolan@ljungby.se

Musikledare
Annika Ljungdahl
Tel. 0372-78 92 25
Mobil: 0733-73 92 25
E-post: annika.ljungdahl@ljungby.se

Musiklärare
Anders Arvidsson
anders.arvidsson@ljungby.se

Mirja Bjuhr
mirja.bjuhr@ljungby.se

Elisabeth Brage
elisabeth.brage@ljungby.se

Nathanael Crona
nathanael.crona@ljungby.se

Kent-Inge Henrixon
kent-inge.henrixon@ljungby.se

Kjell Klaesson
kjell.klaesson@ljungby.se                          

Lena Klaesson
lena.klaesson@ljungby.se                          

Kenneth Lindblad
kenneth.lindblad@ljungby.se

Elisabeth Löwegren
elisabeth.lowegren@ljungby.se              

Tord Martinsson
tord.martinsson@ljungby.se

Krister Müller
krister.muller@ljungby.se 

Lena Olofsdotter
lena.olofsdotter@ljungby.se 

Katarina Olsson
katarina.olsson@ljungby.se   

Johan Persson
johan.persson@ljungby.se

Lars-Göran Sandberg
lars-goran.sandberg@ljungby.se

Hans Pålsson-Öhrlin
hans.ohrlinpalsson@ljungby.se

Ljungby kommun, Olofsgatan 9, 341 83 Ljungby. Tel. 0372-78 90 00
Informationsansvarig Carina Karlund. Copyright Ljungby kommun
Denna webbplats använder cookies

Inloggning anställda Ljungby kommun